Szklarstwo i przede wszystkim szkło, to temat, który jest związany z egzystencja i codziennym życiem każdego człowieka od 3000 lat. Na przestrzeni tych lat wiele się zmieniło, technika, przemysł, wiedza rozwinęły się do tego stopnia, że dziś szkło ma większe znaczenie. Również więcej przedmiotów codziennego użytku jest robionych właśnie ze szkła.
W dzisiejszym życiu występuje już tyle form szkła, że musiał nastąpić naturalny proces podziału według klasyfikacji.
Możemy wyróżnić szkło budowlane - płaskie walcowane i ciągnione, zespolone, hartowane, barwne nieprzejrzyste, piankowe. Szkła zaliczane do grupy szkieł budowlanych są zazwyczaj szkłami sodowo-wapniowo-potasowo-krzemianowymi.
Kolejnym rodzajem szkła jest szkło jenajskie. Szkło jenajskie zwane jest również szkłem boro-krzemianowym. Szkło to zostało po raz pierwszy wynalezione w Jenie (pochodzenie mazwy). Główną cechą tego szkła jest fakt, że ma ono niską temperaturą topnienia (ok.
Ostatnim rodzajem szkła jest szkło ołowiowe (kryształowe) - bezbarwne lub o odcieniu żółtym lub fioletowym. Szkło to używane jest do produkcji wyrobów dekoracyjnych, soczewek optycznych, przezroczystych osłon przed promieniowaniem rentgenowskim i promieniowaniem gamma.